Klinika reflektorów

Klinika reflektorów

Spawanie Plastików

Regeneracja lamp samochodowych to także naprawa pęknięć i uszkodzonych plastikowych elementów obudowy lampy. Podstawowym warunkiem skutecznego spawania jest odpowiednie dobranie materiału „elektrody”, którym wypełnia się pęknięcie, oraz temperatury spawania. Dzięki temu po ostygnięciu spoina ma właściwości identyczne jak reszta obudowy– taką samą elastyczność, współczynnik rozszerzalności cieplnej.

Jak wygląda przygotowanie do spawania?  Najpierw przed naprawą warto poszukać nazwy materiału na lampie i przygotować odpowiednie spoiwo. W lampach najczęściej jest to spoiwo do plastiku PC- poliwęglan w postaci pasków lub trójkąta. Po obejrzeniu pęknięcia i usunięcia z okolic wszelkich nierówności, grotem grzałki (zbliżonej wyglądem do lutownicy) wykonuje się wzdłuż pęknięcia bruzdę o szerokości 3-4 mm. Następnie wprowadza się w nią płynne tworzywo, powstające w wyniku podgrzewania plastikowej „elektrody” gorącym powietrzem. Po ostygnięciu tworzywa łączącego części pękniętego elementu jego nadmiar szlifuje się, zupełnie tak samo jak po spawaniu metalu.  

Dzięki takiemu zabiegowi, zaś możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na kupnie nowej lampy, czy samej obudowy.

spaw
volvo xc60 nowa kpl full led 2000zl

Spawanie Plastików – Zalety

Spawanie plastików oferuje wiele korzyści, w tym znaczne oszczędności finansowe w porównaniu z wymianą lamp na nowe. Dzięki tej metodzie naprawy możliwe jest przedłużenie żywotności uszkodzonych lamp, co jest również korzystne z punktu widzenia ekologii, ponieważ zmniejsza ilość odpadów. Proces ten pozwala na precyzyjne dopasowanie materiałów, co gwarantuje, że naprawione elementy zachowają swoje pierwotne właściwości, takie jak elastyczność i odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Kiedy spawanie plastików jest możliwe?

Spawanie plastików jest skuteczną metodą naprawy, ale nie zawsze jest możliwe. Decydującym czynnikiem jest rodzaj plastiku oraz rozmiar i lokalizacja uszkodzenia. Z reguły, jeśli na lampie znajduje się oznaczenie materiału (np. PC – poliwęglan), istnieje większa szansa na skuteczną naprawę. Ważne jest również, aby pęknięcie nie znajdowało się w miejscu, które jest kluczowe dla integralności strukturalnej lampy. W takich przypadkach konsultacja ze specjalistą może pomóc określić, czy spawanie jest odpowiednią metodą naprawy.