Klinika reflektorów

Klinika reflektorów

Naprawa świateł LED

Dlaczego Naprawa Swiateł LED? Diody powinny być trwalsze od tradycyjnej żarówki i tak jest w rzeczywistości, ale w idealnych warunkach. Niestety, nie są one tak odporne na wstrząsy i wilgoć, dlatego zawodzą tak samo często, jeżeli używa się ich w samochodzie. W dodatku lampy diodowe są zwykle tak skonstruowane, że nie da się ich rozebrać i wymienić pojedynczego elementu świecącego. Diody są zresztą mocowane na stałe do płytki zasilającej. Teoretycznie, w przypadku wystąpienia usterki, lampy powinny być wymienione na nowe ale praktycznie nie powinno dziwić takie działanie jak rozklejanie, wymianę zużytego elementu i ponowne sklejenie reflektora. Nie każdą obudowę można rozkleić, a niektóre  trzeba rozciąć.

Diody LED miały wystarczać na całe życie aut, a niestety psują się już po kilku latach. Jednak nie musicie wydawać kilku tysięcy na nową lampę, gdyż starą często da się uratować.

car RF42VMY

Naprawa Świateł LED – Jak to robimy?

Sama naprawa nie jest skomplikowana – wystarczy wylutować niedziałającą diodę i zamontować nową. Jednak problem tkwi w doborze diody o takiej samej barwie i jasności, bo wbrew pozorom identycznie wyglądające LED-y mogą inaczej świecić. Istotne jest także odpowiednie przylutowanie diody, szczególnie w przypadku tych mocniejszych, montowanych w światłach do jazdy dziennej. Zawodzą też układy scalone, które są tak delikatne, że może je zniszczyć niewielkie wyładowanie elektrostatyczne. Wymiana samego układu nie wystarczy, trzeba go jeszcze zaprogramować.

Naprawa Świateł LED – CENA

Same części do napraw są bardzo tanie, choć ze względu na wąską specjalizację, nie należy się liczyć z wyjątkowo niskimi cenami napraw. Jednak i tak koszt 200–300 zł za naprawę lampy to nawet 10 razy mniej niż kosztuje oryginał.